Podložka varroa monitoring

Podložka varroa monitoring je mechanická pomôcka, ktorá slúži na zachytávanie meliva a klieštika včelieho (Varroa destructor) počas zimného pokoja. Používanie varroa monitoring podložky je v súčasnosti nevyhnutné najmä kvôli rozšíreniu parazita včiel klieštika včelieho - Varroa destructor. Po vložení podložky do úľa (do dna - do podmetu) môže včelár sledovať spád klieštika nielen pri jesennom a jarnom preliečení včelstva, ale aj počas zimy diagnostikovať počet spadnutých kliešťov.

 1. Varroa monitoring: Varroáza je parazitné ochorenie včelstva, ktoré spôsobuje roztoč klieštik včelí (Varroa destructor). Pokiaľ počet roztočov prekročí kritickú hranicu, zdravie včelstva je ohrozené. Preto je nutné v sezóne, hlavne v lete a v skorú jeseň sledovať prirodzený spád roztočov samičiek klieštika včelieho na dne úľa. Ide o roztoča veľkého cca 2 mm, oválneho, zafarbeného do hneda, lesklého a splývajúceho s farbou meli. Lepšie je viditeľný na podložkách kontrastne svetlej až bielej farby. Množstvo roztočov spadnutých na dno úľa prepočítaných na jeden deň, je hodnota prirodzeného denného spádu, ktorý je priamo úmerný miere varroázy vo včelstve. Behom sledovania spádu je nevyhnutné, aby sa včelám zabránilo čisteniu podložiek a vynášaniu roztočov von. Ak sa v okolí úľa vyskytujú mravce, musí sa zamedziť ich prístup na podložky. Mravce roztoče odnášajú a skresľujú tak odpočet.
 2. Inštalácia monitorovacej podložky: Podložku zastrihnite podľa rozmerov úľového dna tak, aby zakryla čo najväčšiu plochu dna (grafický návod na inštaláciu je zobrazený na druhej strane podložky). Podložku je možné použiť do úľa so zásuvkami na dne, ale aj do starších typov úľov, ktoré tieto zásuvky nemajú:
  • položte podložku na vysúvaciu zásuvku pod sitom dna alebo
  • prekryte podložku dvojitou umelohmotnou sieťovinou, zafixujte na jednej strane a vložte do podmetu
 3. Vyhodnotenie monitoringu - tabuľka:
 • zapíšte si dátum zahájenia monitoringu (riadok A), podložku očistite;
 • za 3 až 5 dní spočítajte spád (všetky roztoče na podložke), zapíšte do tabuľky dátum (riadok A), spád (riadok B) a podložku očistite;
 • vypočítajte podľa vzorca uvedeného na podložke priemerný denný spád roztočov za sledovaný počet dní (riadok C)
 • tento postup opakujte tak, aby ste získali prehľad o priebehu napadnutia včelstva

Rozmer podložky: 44,2 x 37 cm

0,45 €
cena vrátane DPH nezahŕňa cenu dopravy bez DPH 0,37 €